Přes 30 tisíc čtenářů dalo prostřednictvím Reknih nový život již přečtené literatuře. Nyní udržitelné knihkupectví vyhlíží Vánoce s ambicí zbořit tabu ohledně dárků z druhé ruky

Zdroj obrázku: Tojesenzace.cz

Za dva a půl roku své existence našlo udržitelné knihkupectví Reknihy nový domov více než 50 tisícům již přečtených knih. Za tu dobu přistálo na profilech uživatelů více než pět milionů korun na provizích. Zároveň mají Reknihy na skladě dalších téměř 40 tisíc knih, které jsou sice z druhé ruky, ale zároveň v perfektním stavu a mnohdy levnější až o 80 %, než kdyby byly nové. Navíc si pro letošní Vánoce platforma vytyčila ambiciózní cíl. Plánuje zbourat tabu ohledně vánočních dárků z druhé ruky. Reknihy tak chtějí lidem ukázat, že ani dárek pod stromeček nemusí zatěžovat planetu. Pomoct jim k tomu mají také speciální kategorie na webu vytvořené přímo pro účely Vánoc. Nalézt knihy určené pro tátu, pro babičku nebo pro mámu tak bude opravdu jednoduché. 

„Zboží z druhé ruky si čím dál častěji razí cesty do našich domácností. Ať už se jedná o nábytek, oblečení nebo právě knihy. O Vánocích je však situace jiná a lidé jsou stále ještě ve většině případů přesvědčení, že dárky musí být nové. Již dlouho jsou tak Vánoce spíše svátky spotřeby a konzumu. To chceme v Reknihách změnit. Věřím, že zvládneme čtenářům ukázat, jakou radost je možné udělat dárkem, který ocení i naše planeta,“ říká CEO a zakladatel Reknih Tadeáš Kula. 

Za málo peněz hodně udržitelné muziky

Jistě, použité zboží není nové, tedy je možné, že může být poškozené nebo není tak hezké, jako když opustilo výrobní linku. U Reknih ovšem knihy prochází při přijetí pečlivou kontrolou. „Za každou ze 40 tisíc publikací se můžu osobně zaručit, že je v perfektním stavu. Zkuste si také představit, že přečtená kniha má vždy svůj vlastní příběh. Někdy i víc než jen jeden. A teď nemyslím ten v textu. Myslím si, že právě takové příběhy mohou mnohdy udělat o Vánocích tu největší radost,“ doplňuje Kula. Dá se říci, že v některých případech ani není poznat, že knihy již někdo četl. Často se navíc dají zakoupit až s 80% slevou oproti původní ceně v knihkupectví. Takový dárek potom potěší několikrát, nejdříve obdarovaného, potom vaši peněženku, ale hlavně naši planetu. S každou stovkou knih, která se dostane znovu do oběhu, je totiž ušetřen jeden strom a až 30 tisíc litrů vody. „V současnosti navíc řada nakladatelů říká, že jim schází papír, a tak se využití Reknih nabízí samo. Už jen proto, že díky zakoupení již přečtené knihy lze právě papír ušetřit,“ přidává Kula. 

Dárek pro každého čtenáře

Aby Reknihy udělaly vánoční nákup co nejjednodušší, připravily si také speciální kategorie na svém webu. Nebude problém nalézt knihy pro babičku, pro mámu, pro tátu nebo pro bráchu. To ovšem není všechno. Jednotlivé kategorie budou totiž skrývat ještě podrobnější dělení, a tak se najde literatura jak pro dobrodružné babičky, tak pro babičky, které mají radši klid a pohodu v křesle. „Už přes 30 tisíc čtenářů si k nám našlo cestu a jejich počet se každý měsíc zvyšuje. Věřím, že velká část z nich bude u nás pokukovat po knihách i pod stromeček. Byl bych ale moc rád, kdyby se nad nákupem dárku z druhé ruky, ať už to bude cokoli, zamysleli všichni. Jen si představte, jak moc by se naší planetě mohlo ulevit,“ uzavírá Kula.