13:MINUT

Zdroj: 13minut.cz

“Když sedáte do auta, tak už jste vlastně nohou v hrobě. To je bohužel realita.” Tomáš Beran. Tomáš je jeden z účastníků dokumentu, který způsobil dopravní nehodu, u které zemřel člověk a nyní svůj příběh šíří, aby se ostatní podobným situacím vyvarovali.

Dokumentární film z pera Víta Klusáka s názvem “13 minut” přináší víc než jen konstatování, že rychlá jízda je nebezpečná. Je plný děsivých faktů, momentů, které byste opravdu nechtěli zažít a surových emocí. 

V 80 minutách nám film představuje pět mužů, kteří kvůli rychlé jízdě způsobili dopravní nehodu a většina z nich i připravila o život nevinné lidi. Všechno z toho byly samozřejmě nehody, kterým by se ale dalo zabránit, kdyby řidiči jeli stanovenou rychlostí.

A proč? Protože nás neustále někdo honí. Neumíme zpomalit v životě, natož na silnici. Jsme otroky času. Neustále máme pocit, že nám dýchají na záda naše nesplněné úkoly a neodbytné pocity, že toho neděláme dost a tudíž musíme přidat, abychom z toho života něco měli. To se pak promítá do naší nervozity a nadávání za volantem a může to pak skončit špatně, ne-li nejhůř, jak si jen umíme představit. 

Dokument ukazuje, jaké to je žít s pocitem viny, že jste zabili člověka. Jedním slovem – neúnosné. Natož pokud to byl člověk vám blízký. V hlavě se vám pořád přehrávají vzpomínky a zvuky z toho osudového okamžiku. Neustále přemýšlíte nad tím, co jste mohli udělat jinak. Jak by těch pár vteřin navíc, které byste získali pomalejší jízdou kompletně změnilo celý průběh nehody a jak by všechno tím pádem mohlo dopadnout úplně jinak. 

Jsou to nepříjemné myšlenky. A ať uděláte cokoliv, tak není šance, že byste je někdy vytěsnili. To, že ztratíte řidičské oprávnění nebo půjdete na rok na dva do vězení není zdaleka tak strašné jako ta tíha viny a noční můry, které vás budou pronásledovat do konce života. 

Ať je nám tohle tedy výstrahou a neustálým připomenutím a vykřičníkem kdykoli nasedáme do auta. Neopatrnou jízdou můžeme něco způsobit sobě, ale i našim blízkým nebo někomu cizímu, kdo je bohužel ve špatnou chvíli na špatném místě.

Buďme tedy opatrní a nesnažme se dohonit čas, který jsme ztratili. On se stejně nikdy nezastaví a těch pár minut navíc, které získáte neopatrnou jízdou může navždy změnit zbytek vašeho života.